• LE1D35N7 - TeSys LE - enclosed DOL starter - 35 A - 415 V AC coil, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range
TESYS
product name
TESYS LE
device short name
LE1D
product or component type
ENCLOSED DOL STARTER
device application
STANDARD
utilisation category
AC-3
device composition
thermal overload relay to be ordered separately
control type
push-button start green I
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
[Ie] rated operational current
35 A AC-3
motor power kW
15 KW AT 380400 V AC 5060 HZ
[Ithe] conventional enclosed thermal current
35 A
[Uc] control circuit voltage
415 V AC 5060 HZ
cable entry number
2 cable entry : ISO20 top
width
101 MM
height
201 MM
depth
153.5 MM