• ABL8RPS24050 - regulated SMPS - 1 or 2-phase - 100..500 V - 24 V - 5 A, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
PHASEO
product or component type
POWER SUPPLY
power supply type
REGULATED SWITCH MODE
input voltage
100...120 V AC SINGLE PHASE TERMINALS N-L1
output voltage
24 V DC
rated power in W
120 W
provided equipment
POWER FACTOR CORRECTION FILTER CONFORMING TO IEC 61000-3-2
power supply output current
5 A
output protection type
AGAINST OVERLOAD PROTECTION TECHNOLOGY MANUAL OR AUTOMATIC RESET
ambient air temperature for operation
50...60 C WITH
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
input voltage limits
170..550 V
network frequency
47..63 HZ
inrush current
<= 30 A FOR 2 MS
cos phi
0.51 AT 240 V
efficiency
87
output voltage limits
24..28.8 V ADJUSTABLE
power dissipation in W
15.5 W
line and load regulation
1..3 PT
holding time
>= 120 MS AT 400 V
permissible temporary current boost
1.5 X IN FOR 4 S
connections - terminals
REMOVABLE SCREW TERMINAL BLOCK FOR DIAGNOSTIC RELAY CONNECTION CAPACITY 2 X 2.5 MM
marking
CE
mounting support
35 X 15 MM SYM DIN RAIL
operating position
VERTICAL
operating altitude
2000 M
output coupling
PARALLEL
name of test
ELECTROSTATIC DISCHARGES CONFORMING TO ENIEC 61000-4-2
status LED
1 LED GREEN AND RED FOR OUTPUT VOLTAGE
depth
120 MM
height
143 MM
width
56 MM