• BMH2051P01F1A - servo motor BMH - 34.4 Nm - 3800 rpm - untapped shaft - with brake - IP54, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
MAIN CHARACTERISTICS
product or component type
SERVO MOTOR
device short name
BMH
maximum mechanical speed
3800 RPM
continuous stall torque
34.4 N.M FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
peak stall torque
103.4 N.M FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
nominal output power
5400 W FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
nominal torque
25.8 N.M FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
nominal speed
2000 RPM FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
product compatibility
LXM32.D72N4 AT 400...480 V THREE PHASE
shaft end
UNTAPPED
IP degree of protection
IP54 STANDARD
speed feedback resolution
131072 POINTS TURN
holding brake
WITH
mounting support
INTERNATIONAL STANDARD FLANGE
electrical connection
STRAIGHT CONNECTORS
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
range compatibility
LEXIUM 32
[Us] rated supply voltage
480 V
network number of phases
THREE PHASE
continuous stall current
21.5 A
continuous power
6.8 W
maximum current Irms
72 A FOR LXM32.D72N4
maximum permanent current
78.1 A
second shaft
WITHOUT SECOND SHAFT END
shaft diameter
38 MM
shaft length
80 MM
feedback type
SINGLE TURN SINCOS HIPERFACE
holding torque
80 N.M HOLDING BRAKE
motor flange size
205 MM
number of motor stacks
1
back emf constant
104 VKRPM AT 120 DC
number of motor poles
10
rotor inertia
87.4 KG.CM
stator resistance
0.3 OHM AT 20 DC
stator inductance
5.9 MH AT 20 DC
stator electrical time constant
19.7 MS AT 20 DC
maximum radial force Fr
3730 N AT 1000 RPM
maximum axial force Fa
0.2 X FR
brake pull-in power
40 W
type of cooling
NATURAL CONVECTION
length
370.5 MM
centring collar diameter
180 MM
centring collar depth
4 MM
number of mounting holes
4
mounting holes diameter
14 MM
circle diameter of the mounting holes
215 MM