• BMH2051P06F2A - servo motor BMH - 34.4 Nm - 3800 rpm - untapped shaft - with brake - IP54, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
continuous stall torque
34.4 N.M FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
peak stall torque
103.4 N.M FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
nominal output power
5400 W FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
nominal torque
25.8 N.M FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
nominal speed
2000 RPM FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
speed feedback resolution
32768 POINTS TURN
electrical connection
ROTATABLE RIGHT-ANGLED CONNS
[Us] rated supply voltage
480 V
continuous stall current
21.5 A
continuous power
6.8 W
maximum current Irms
72 A FOR LXM32.D72N4
maximum permanent current
78.1 A
shaft diameter
38 MM
shaft length
80 MM
motor flange size
205 MM
number of motor stacks
1
back emf constant
104 VKRPM AT 120 DC
rotor inertia
87.4 KG.CM
stator resistance
0.3 OHM AT 20 DC
stator inductance
5.9 MH AT 20 DC
stator electrical time constant
19.7 MS AT 20 DC
maximum radial force Fr
3730 N AT 1000 RPM
brake pull-in power
40 W
length
370.5 MM
centring collar diameter
180 MM
centring collar depth
4 MM
mounting holes diameter
14 MM
circle diameter of the mounting holes
215 MM