• BMH2052P06F2A - servo motor BMH - 62.5 Nm - 3800 rpm - untapped shaft - with brake - IP54, Schneider Electric
continuous stall torque
62.5 N.M FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
peak stall torque
170 N.M FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
nominal output power
6500 W FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
nominal torque
41.6 N.M FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
nominal speed
1500 RPM FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
speed feedback resolution
32768 POINTS TURN
electrical connection
ROTATABLE RIGHT-ANGLED CONNS
[Us] rated supply voltage
480 V
continuous stall current
24.2 A
continuous power
7.85 W
maximum current Irms
72 A FOR LXM32.D72N4
maximum permanent current
96.8 A
shaft diameter
38 MM
shaft length
80 MM
motor flange size
205 MM
number of motor stacks
2
torque constant
2.6 N.MA AT 120 DC
back emf constant
161 VKRPM AT 120 DC
rotor inertia
145 KG.CM
stator resistance
0.3 OHM AT 20 DC
stator inductance
5.6 MH AT 20 DC
stator electrical time constant
18.7 MS AT 20 DC
maximum radial force Fr
4200 N AT 1000 RPM
brake pull-in power
40 W
length
454.5 MM
centring collar diameter
180 MM
centring collar depth
4 MM
mounting holes diameter
14 MM
circle diameter of the mounting holes
215 MM