EZC250N3125 - circuit breaker Easypact EZC250N - TMD - 125 A - 3 poles 3d, Schneider Electric
- Product Code: EZC250N3125
- Brand: Schneider Electric
- Availability: To be confirmed
MAIN CHARACTERISTICS
range
EASYPACT
range of product
EASYPACT
product name
EASYPACT EZC
product or component type
CIRCUIT BREAKER
device short name
EASYPACT EZC250N
circuit breaker name
EASYPACT EZC250N
device application
DISTRIBUTION
poles description
3P
protected poles description
3T
network type
AC
network frequency
50 60 HZ
[In] rated current
250 A 40 DC
[Ui] rated insulation voltage
690 V AC 5060 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 KV CONFORMING TO IEC 60947-2
[Ue] rated operational voltage
550 V AC 5060 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2
breaking capacity code
N
breaking capacity
18 KA AT 277480 V AC 5060 HZ CONFORMING TO NEMA AB1
[Ics] rated service breaking capacity
ICS 10 KA 440 V AC 5060 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2
suitability for isolation
YES CONFORMING TO IEC 60947-2
utilisation category
A
trip unit name
TM-D
trip unit technology
THERMAL-MAGNETIC
trip unit rating
125 A 50 DC
protection type
OVERLOAD PROTECTION
pollution degree
3 CONFORMING TO IEC 60664-1
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
control type
TOGGLE
mounting mode
FIXED
mounting support
BACKPLATE
upside connection
FRONT
downside connection
FRONT
mechanical durability
10000 CYCLES
electrical durability
category A : 5000 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
connection pitch
35 MM
local signalling
POSITIVE CONTACT INDICATION
neutral protection setting
WITHOUT PROTECTION
earth-leakage protection
WITHOUT
height
165 MM
width
105 MM
depth
60 MM