• EZCV250N4160 - circuit breaker Easypact EZCV250N - TMD - 160 A - 4 poles 4d, Schneider Electric
device short name
EASYPACT EZCV250N
circuit breaker name
EASYPACT EZCV250N
poles description
4P
[In] rated current
250 A 40 DC
[Ui] rated insulation voltage
440 V AC 5060 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2
[Ue] rated operational voltage
breaking capacity code
N
breaking capacity
20 KA ICU AT 440 V AC 5060 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2
[Ics] rated service breaking capacity
ICS 10 KA 440 V AC 5060 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2
trip unit rating
160 A 40 DC
protection type
EARTH-LEAKAGE PROTECTION
pollution degree
3 CONFORMING TO IEC 60947
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
control type
TOGGLE
mounting mode
FIXED
mounting support
BACKPLATE
upside connection
FRONT
downside connection
FRONT
mechanical durability
10000 CYCLES
electrical durability
category A : 5000 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
connection pitch
35 MM
local signalling
POSITIVE CONTACT INDICATION
neutral protection setting
WITHOUT PROTECTION
earth-leakage protection
WITH
height
165 MM
width
140 MM
depth
68 MM