• K10D004QCH - cam stepping switch - 1 pole - 30° - 10 A - for Ø 16 or 22 mm, Schneider Electric
10 A
fixing mode
DM 16 OR 22 MM HOLE
cam switch head type
WITH FRONT PLATE 30 X 30 MM
presentation of legend
WITH METALLIC LEGEND 0 - 1 - 2 - 3 - 4 BLACK MARKING
cam switch function
STEPPING SWITCH
WITH
poles description
1P
switching positions
RIGHT 270-300-330-0-30 D
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
number of steps
4
switching angle
30
[Ui] rated insulation voltage
440 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO IEC 60947-1
rated operational power in W
370 W AC-23A / 110/120 V 1 phase
rated power in hp
0.33 HP AC AT 110120 V 1 PHASE
[Ie] rated operational current AC
10 A AT 400 V AC-1
[Ie] rated operational current DC
10 A AT 24 V RESISTIVE LOAD
short-circuit protection
10 A BY CARTRIDGE FUSE TYPE GG
electrical connection
CAPTIVE SCREW CLAMP TERMINALS 2 X 1.5 MM
CAD overall width
30 MM
CAD overall height
30 MM
CAD overall depth
88 MM