• K50H004PP - cam 2-speed motor switch - 3-pole - 60° - 50 A - screw mounting, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
50 A
product mounting
FRONT MOUNTING
cam switch head type
WITH FRONT PLATE 64 X 64 MM
presentation of legend
WITH METALLIC LEGEND 0 - 1 - 2 BLACK MARKING
cam switch function
2-SPD MOTOR POLE CHANGE SWITCH
return
WITHOUT
motor type
TAPPED DAHLANDER WINDING
poles description
3P
switching positions
RIGHT 300 D - 0 D - 60 D
switching angle
60
[Ui] rated insulation voltage
690 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO EN 60947-1
short-circuit current
5000 A
short-circuit protection
63 A BY CARTRIDGE FUSE TYPE GG
electrical connection
CAPTIVE SCREW CLAMP TERMINALS FLEXIBLE 2 X 6 MM
switching capacity in mA
15000 MA DC AT 120 V 2 CONTACTS FOR INDUCTIVE LOAD T = 50 MS
CAD overall width
64 MM
CAD overall height
64 MM
CAD overall depth
138 MM