• KBA40ED2203TW - Canalis - straight length - 40 A - 2 m - L+N+PE - DALI compatible - white, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range
CANALIS
range of product
CANALIS
product or component type
BUSBAR TRUNKING
device short name
KBA
product compatibility
KBA
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
device application
LIGHTING
radiated magnetic field
2 PT
[Ue] rated operational voltage
230..400 V
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 KV
[Ui] rated insulation voltage
690 V
[Ie] rated operational current
40 A AT 35 DC
network frequency
50 60 HZ
[Icw] rated short-time withstand current
0.94 KA
[Ipk] rated peak withstand current
9.6 KA
thermal stress limit
900 KA.S
THDI
40 A AT 0...15
voltage drop
0.3 V WITH POWER FACTOR = 1 AT 50 HZ WITH 1A FOR 100 M LONG
linear resistance
X1= 0.02 mΩ/m for 35 °C at Inc and 50 Hz-phase conductor
mounting mode
BY CLIPS
busbar description
STRAIGHT LENGTH
busbar trunking polarity
L N PE
number of tap-off outlets
3
control type
COMMUNICATING
standards
EN IEC 60439 2
width
2140 MM
depth
30 MM
height
46 MM