• KBB40ED22203W - Canalis - straight length - 40 A - 2 m - 2 circuits - L+N+PE - white, Schneider Electric
product or component type
BUSBAR TRUNKING
device short name
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
device application
LIGHTING
radiated magnetic field
2 PT
[Ue] rated operational voltage
230..400 V
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 KV
[Ui] rated insulation voltage
690 V
[Ie] rated operational current
40 A AT 35 DC
network frequency
50 60 HZ
[Icw] rated short-time withstand current
0.94 KA
[Ipk] rated peak withstand current
9.6 KA
thermal stress limit
900 KA.S
THDI
40 A AT 0...15
voltage drop
0.3 V WITH POWER FACTOR = 1 AT 50 HZ WITH 1A FOR 100 M LONG
linear resistance
X1= 0.02 mΩ/m for 35 °C at Inc and 50 Hz-phase conductor
mounting mode
BY SCREWS
busbar description
STRAIGHT LENGTH
busbar trunking polarity
L N PE
number of circuits
2
number of tap-off outlets
3
control type
WITHOUT
standards
EN IEC 60439 2
width
2100 MM
depth
51 MM
height
60 MM