KNB16CN5 - Canalis - tap-off unit for DIN fuse Neozed size E14 - 16A - 3L+N+PE, Schneider Electric
- Product Code: KNB16CN5
CANALIS
range compatibility
CANALIS KN
product or component type
TAP-OFF UNIT
busbar trunking compatibility
CANALIS KN BUSBAR TRUNKING WITH PLUG-IN OUTLETS
[Ie] rated operational current
16 A AT 35 DC
protection type
FUSE ISOLATOR FOR NEOZED FUSE SIZE E14 - CONFORMING TO DIN STANDARD
provided equipment
FUSE TO BE ORDERED SEPARATELY
mounting mode
PLUG-IN WITH FIXED POLARITY
tap-off unit polarity
3L+N+PE
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
function available
FUSE ISOLATOR
device application
LOW POWER DISTRIBUTION
[Ue] rated operational voltage
230...500 V DEPENDING ON PROTECTIVE DEVICE
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4.6 KV
[Ui] rated insulation voltage
500 V DEPENDING ON PROTECTIVE DEVICE
network frequency
50 60 HZ
electrical connection
CABLE CLAMP TERMINAL - ISO32 - CABLE 4 MM FLEXIBLE
door/cover opening side
FRONT
tap-off unit disconnection mode
BY DRAWING OUT
standards
IEC 61439-1
colour
WHITE RAL 9001
width
135 MM
depth
90 MM
height
165 MM