• KSA1000ABT4 - Canalis - feed unit for KSA - 1000 A - mounting in the center, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range
CANALIS
range of product
CANALIS
product name
KS
product or component type
FEED UNIT
BAR MATERIAL
ALUMINIUM
product compatibility
FL21 GLAND PLATE
[Ie] rated operational current
800 A
mounting location
CENTRAL
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
protection type
WITHOUT PROTECTION
[Ue] rated operational voltage
230..690 V
connections - terminals
LUG FOR 240 MM FLEXIBLE
control type
WITHOUT
number of circuits
1
provided equipment
END COVER
mounting mode
BY SCREWS
mounting support
BUSBAR
standards
IEC 60439-2
width
1101 MM
depth
411 MM
height
606 MM