LC3D32AB7 - TeSys D - star delta starter - 3 x 3P (3 NO) - 32 A - 24 V AC coil, Schneider Electric
- Product Code: LC3D32AB7
range of product
TESYS D
range
TESYS
product name
TESYS D
product or component type
STAR DELTA STARTER
device short name
LC3D
contactor application
MOTOR CONTROL
utilisation category
AC-3
device presentation
PRE-WIRED
poles description
3 X 3P
power pole contact composition
3 X 3 NO
[Ue] rated operational voltage
<= 690 V AC 25...400 HZ FOR POWER CIRCUIT
[Ie] rated operational current
32 A <= 60 C AC AC-3 FOR POWER CIRCUIT AT <= 440 V
motor power kW
15 KW AT 220230 V AC 5060 HZ
control circuit type
AC 5060 HZ
[Uc] control circuit voltage
NO RENDITION
auxiliary contact composition
1 NC FOR KM1 STAR CONTACTOR
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 KV CONFORMING TO IEC 60947
overvoltage category
III
electrical durability
1.65 MCYCLES 32 A AC-3 <= 440 V
safety cover
PROTECTIVE COVER
interlocking type
MECHANICAL
mounting support
PLATE
standards
EN 60947-4-1
product certifications
BV
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
connections - terminals
SCREW CLAMP TERMINALS FOR CONTROL CIRCUIT 1 1...4 MM FLEXIBLE WITHOUT CABLE END
tightening torque
1.7 N.M FOR CONTROL CIRCUIT SCREW CLAMP TERMINALS FLAT 6 MM
mechanical durability
15 MCYCLES
operating rate
30 CYCH AT <= 60 C
starting time
30 S
coil technology
W O BUILT-IN SPSR MODULE
control circuit voltage limits
0.3...0.6 UC AT 60 C DROP-OUT 5060 HZ
inrush power in VA
70 VA AT 20 C 0.75 60 HZ
hold-in power consumption in VA
7.5 VA AT 20 C 0.3 60 HZ
heat dissipation
2..3 W AT 5060 HZ
auxiliary contacts type
MECHANICALLY LINKED CONFORMING TO IEC 60947-5-1 3 X 1 NO + 1 NC
signalling circuit frequency
25..400 HZ
minimum switching current
5 MA FOR SIGNALLING CIRCUIT
minimum switching voltage
17 V FOR SIGNALLING CIRCUIT
non-overlap time
1.5 ms on de-energisation between NC and NO contact
width
166 MM
height
124 MM
depth
149 MM
product weight
2.03 KG
motor power range
15...25 KW 380...440 V 3 PHASES
motor starter type
STAR DELTA STARTER
contactor coil voltage
24 V AC STANDARD