• LC3D80P7 - TeSys D - star delta starter - 3 x 3P (3 NO) - 80 A - 230 V AC coil, Schneider Electric
[Ue] rated operational voltage
<= 690 V AC 25...400 HZ FOR POWER CIRCUIT
[Ie] rated operational current
80 A <= 60 C AC AC-3 FOR POWER CIRCUIT AT <= 440 V
motor power kW
37 KW AT 220230 V AC 5060 HZ
auxiliary contact composition
1 NC FOR KM2 LINE CONTACTOR
[Uimp] rated impulse withstand voltage
8 KV CONFORMING TO IEC 60947
overvoltage category
III
[Ui] rated insulation voltage
600 V CERTIFICATIONS CSA POWER CIRCUIT
electrical durability
10 MCYCLES 80 A AC-3 <= 440 V
tightening torque
1.7 N.M FOR CONTROL CIRCUIT SCREW CLAMP TERMINALS FLAT 6 MM
mechanical durability
4 MCYCLES
control circuit voltage limits
0.3...0.6 UC AT 55 C DROP-OUT 5060 HZ
inrush power in VA
140 VA AT 20 C 0.75 60 HZ
hold-in power consumption in VA
13 VA AT 20 C 0.3 60 HZ
heat dissipation
4..5 W AT 5060 HZ
minimum switching current
FOR SIGNALLING CIRCUIT
minimum switching voltage
17 V FOR SIGNALLING CIRCUIT
width
311 MM
height
143 MM
depth
183 MM
product weight
5.2 KG
motor power range
30...50 KW 200...240 V 3 PHASES
contactor coil voltage
230 V AC STANDARD