LE1D12F7 - TeSys LE - enclosed DOL starter - 12 A - 110 V AC coil, Schneider Electric
- Product Code: LE1D12F7
- Brand: Schneider Electric
- Availability: To be confirmed
MAIN CHARACTERISTICS
range
TESYS
product name
TESYS LE
device short name
LE1D
product or component type
ENCLOSED DOL STARTER
device application
STANDARD
utilisation category
AC-3
device composition
thermal overload relay to be ordered separately
control type
push-button start green I
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
[Ie] rated operational current
12 A AC-3
motor power kW
3 KW AT 220230 V AC 5060 HZ
[Ithe] conventional enclosed thermal current
12 A
[Uc] control circuit voltage
110 V AC 5060 HZ
cable entry number
2 cable entry : ISO20 top
width
88 MM
height
166 MM
depth
128.5 MM