• LE3D12P7 - TeSys LE - enclosed star-delta starter - 12 A - 230 V AC coil, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range
TESYS
product name
TESYS LE
device short name
LE3D
product or component type
ENCLOSED STAR-DELTA STARTER
device application
STANDARD
material
POLYCARBONATE
utilisation category
AC-3
device composition
THERMAL OVERLOAD RELAY ORDERED SEPARATELY
motor power kW
11 KW AT 380400 V AC 5060 HZ
[Uc] control circuit voltage
230 V AC 5060 HZ
control type
push-button start green I
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
cable entry number
2 cable entry : ISO20 top
width
186 MM
height
348 MM
depth
175.5 MM