LVR05125B48T - Anti Harmonic detuned reactor12.5kvar 252Hz (4.2) 5.7% 60Hz 480V, Schneider Electric
- Product Code: LVR05125B48T
network frequency
60 HZ
reactive power rating
12.5 KVAR AT 480 V AC 60 HZ
network rated voltage
480 V AC 60 HZ
tuning order
4.2 - 252 HZ - 5.7 - 60 HZ
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
power losses (max)
150 W
value of inductance
2.764 MH
fundamental current rating
15 A
RMS current rating
18.3 A
electrical insulation class
CLASS H
dielectric test voltage
4 KV FOR 1 MINUTE AT 60 HZ
2 A AT 250 V AC 50 HZ
fixing center
200 X 125 MM
height
220 MM
width
240 MM
depth
160 MM