• LVR14125A40T - Anti Harmonic detuned reactor12.5kvar 135Hz (2.7) 14% 50Hz 400V, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
device short name
DR
product or component type
DETUNED REACTOR
network frequency
50 HZ
reactive power rating
12.5 KVAR AT 400 V AC 50 HZ
network rated voltage
400 V AC 50 HZ
tuning order
2.7 - 135 HZ - 14 - 50 HZ
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
power losses (max)
150 W
value of inductance
6.489 MH
inductance tolerance
- 5 TO 5 PER PHASE
fundamental current rating
18 A
RMS current rating
18.4 A
electrical insulation class
CLASS F
[Ui] rated insulation voltage
1.1 KV
dielectric test voltage
4 KV FOR 1 MINUTE AT 50 HZ
[Imp] maximum permanent current
1.12 X I1
harmonic current spectrum
5.5 X I3
dynamic withstand current
2.2 X ISC
[Ith] conventional free air thermal current
2 A AT 250 V AC 50 HZ
type of installation
INDOOR INSTALLATION
type of cooling
FORCED CONVECTION
connections - terminals
PAD TERMINAL
fixing center
200 X 125 MM
height
220 MM
width
240 MM
depth
160 MM