• LX1FH2402 - TeSys F - contactor coil - LX1FH - 240 V AC 40...400 Hz, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
TESYS F
range
TESYS
product or component type
CONTACTOR COIL
device short name
LX1FH
range compatibility
TESYS F LC1F CONTACTOR
control circuit type
AC 40..400 HZ
[Uc] control circuit voltage
240 V AC 40..400 HZ
average resistance
87.94 OHM INRUSH AT 20 DC
product compatibility
LC1F265
operating time
100..170 MS OPENING
mechanical durability
10 MCYCLES
operating rate
2400 CYCH AT <= 55 DC
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
coil technology
W O BUILT-IN SPSR MODULE
control circuit voltage limits
0.35...0.55 UC AT 55 C DROP-OUT 40...400 HZ
inrush power in VA
650 VA at 20 °C (cos f 0.9) 40...400 Hz
hold-in power consumption in VA
10 VA at 20 °C (cos f 0.3) 40...400 Hz
heat dissipation
8 W AT 40..400 HZ