• LX4FK110 - TeSys F - contactor coil - LX4FK - 110 V DC, Schneider Electric
device short name
LX4FK
[Uc] control circuit voltage
110 V DC
average resistance
11.5 OHM INRUSH AT 20 DC
inductance of closed circuit
280 H
product compatibility
LC1F500
operating time
45..60 MS OPENING
mechanical durability
10 MCYCLES
operating rate
2400 CYCH AT <= 55 DC
control circuit voltage limits
0.2...0.35 UC AT 55 C DROP-OUT
inrush power in W
1100 W AT 20 DC
hold-in power consumption in W
6 W AT 20 DC