• LX4FL220 - TeSys F - contactor coil - LX4FL - 220 V DC, Schneider Electric
device short name
LX4FL
[Uc] control circuit voltage
220 V DC
average resistance
31 OHM INRUSH AT 20 DC
inductance of closed circuit
650 H
product compatibility
LC1F630
operating time
40..50 MS OPENING
mechanical durability
5 MCYCLES
operating rate
1200 CYCH AT <= 55 DC
inrush power in W
1600 W AT 20 DC
hold-in power consumption in W
9 W AT 20 DC