• LXM32CD30N4 - motion servo drive - Lexium 32 - three-phase supply voltage 208/480V - 3 kW, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
LEXIUM 32
product or component type
MOTION SERVO DRIVE
device short name
LXM32C
format of the drive
BOOK
network number of phases
THREE PHASE
[Us] rated supply voltage
200..240 V - 15..10
supply voltage limits
170...264 V
supply frequency
5060 HZ - 5..5
network frequency
47.5..63 HZ
EMC filter
INTEGRATED
continuous output current
10 A F = 8 KHZ
output current 3s peak
30 A FOR 5 S
maximum continuous power
2600 W AT 230 V
nominal power
2 KW AT 230 V F = 8 KHZ
line current
11.6 A THDI OF 74 AT 380 V WITH EXTERNAL LINE CHOKE OF 1 MH
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
switching frequency
8 KHZ
overvoltage category
III
leakage current
< 30 MA
output voltage
<= POWER SUPPLY VOLTAGE
electrical isolation
BETWEEN POWER AND CONTROL
type of cable
electrical connection
TERMINAL CABLE 3 MM AWG 12 CN8
tightening torque
0.5 N.M CN8
discrete input number
2 SAFETY
discrete input type
LOGIC DI
sampling duration
0.25 MS ANA1+ANA1- ANA2+ANA2- FOR ANALOG
discrete input voltage
24 V DC FOR LOGIC
discrete input logic
POSITIVE COMPLIMENT OF STO A COMPLIMENT OF STO B AT STATE 0 < 5 V AT STATE 1 > 15 V CONFORMING TO ENIEC 61131-2 TYPE 1
response time
<= 5 MS COMPLIMENT OF STO A COMPLIMENT OF STO B
discrete output number
5
discrete output type
logic (DO) 24 V DC
discrete output voltage
<= 30 V DC
discrete output logic
POSITIVE OR NEGATIVE DO CONFORMING TO ENIEC 61131-2
contact bounce time
<= 1 MS COMPLIMENT OF STO A COMPLIMENT OF STO B
braking current
50 MA
analogue input number
2
response time on output
250 µs (DO) discrete
absolute accuracy error
< + - 0.5 PT
linearity error
< + - 0.1 PT
analogue input type
ANALOG INPUT ANA1+ANA1- ANA2+ANA2- DIFFERENTIAL +- 10 V INPUT IMPEDANCE >= 20 OHM RESOLUTION 14 BITS
control signal type
SERVO MOTOR ENCODER FEEDBACK
protection type
AGAINST REVERSE POLARITY INPUTS SIGNAL
safety function
STO SAFE TORQUE OFF INTEGRATED
safety level
SIL 3 CONFORMING TO ENIEC 61508
communication interface
INTEGRATED MODBUS
connector type
RJ45 LABELLED CN7 MODBUS
commissioning port
2-WIRE RS485 MULTIDROP MODBUS
transmission rate
9600 19200 38400 BPS FOR BUS LENGTH OF <= 40 M MODBUS
number of addresses
1..247 MODBUS
status LED
1 LED (red) servo drive voltage
signalling function
DISPLAY OF FAULTS IN 7 SEGMENTS
marking
CE
operating position
VERTICAL + -10 DEGREE
product compatibility
SERVO MOTOR BMH 100 MM 3 MOTOR STACKS
width
68 MM
height
270 MM
depth
237 MM
product weight
2.6 KG
supply voltage description
THREE PHASE 230 V
network number of phases
3
drive voltage drop coefficient
0.95
field weakening
FALSE
continuous output current 2
10 A
output current 3s peak 2
30 A
switching frequency 2
8 KHZ
continuous output current 3
10 A
output current 3s peak 3
30 A
switching frequency 3
8 KHZ