• RM35LM33MW - liquid level control relay RM35-L - 24..240 V AC/DC, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
ZELIO CONTROL
product or component type
MODULAR MSREMENT + CTRL RELAYS
relay type
LEVEL CONTROL RELAY
relay name
RM35L
relay monitored parameters
DETECTION BY RESISTIVE PROBES
time delay
ADJUSTABLE 0.1...5 S +- 10
switching capacity in VA
1250 VA
minimum switching current
10 MA AT 5 V DC
maximum switching current
5 A ACDC
power consumption
<= 5 VA AC
measurement range
250 OHM..1 MOHM
utilisation category
AC-12 CONFORMING TO IEC 60947-5-1
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
reset time
1750 MS
maximum switching voltage
250 V ACDC
[Un] rated nominal voltage
24...240 V ACDC 5060 HZ +- 10
supply voltage limits
20.4..264 V ACDC
operating voltage tolerance
- 15 PT + 10 PT UN
power consumption
<= 1.5 W DC
output contacts
2 OC
nominal output current
5 A
delay at power up
0.6 S
measurement accuracy
+ -10 PT OF THE FULL SCALE VL
repeat accuracy
+- 2 FOR TIME DELAY
measurement error
0.5 C WITH TEMPERATURE VARIATION
max cable distance between devices
100 M
sensitivity scale
0.25...5 KOHM LS LOW SENSITIVITY
sensitivity adjustment
supply current for sensors
<= 1 MA
cable capacitance
<= 1 NF HS HIGH SENSITIVITY PROBE CABLE
marking
CE 73 23 EEC
overvoltage category
III CONFORMING TO IEC 60664-1
insulation resistance
> 500 MOHM AT 500 V DC BETWEEN SUPPLY AND RELAY OUTPUT CONFORMING TO IEC 60255-5
[Ui] rated insulation voltage
250 V CONFORMING TO IEC 60664-1
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 KV CONFORMING TO IEC 60255-5
operating position
ANY POSITION WITHOUT DERATING
connections - terminals
screw terminals 1 x 0.5...1 x 4 mm² - AWG 20...AWG 11, solid cable without cable end
tightening torque
0.6...1 N.M CONFORMING TO IEC 60947-1
housing material
SELF-EXTINGUISHING PLASTIC
local signalling
LED YELLOW FOR RELAY ON
mounting support
35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL CONFORMING TO ENIEC 60715
electrical durability
100000 CYCLES
mechanical durability
30000000 CYCLES
operating rate
<= 360 OPERATIONSHOUR UNDER FULL LOAD
safety reliability data
MTTFD = 182.6 YEARS
width
35 MM