RM35S0MW - speed control relay RM35-S - 24..240 V AC/DC, Schneider Electric
- Product Code: RM35S0MW
relay type
SPEED CONTROL RELAYS
relay name
RM35S
relay monitored parameters
OVERSPEED
time delay range
0.6...60 S ADJUSTABLE ON ENERGISATION WITH 0...10 OF THE FULL SCALE VALUE
minimum switching current
10 MA AT 5 V DC
[Us] rated supply voltage
24...240 V ACDC
power consumption in VA
<= 5 VA AC
measurement range
0.05..0.5 S
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
rest time in memory mode
>= 50 MS CONTACT S2 IN MEMORY MODE ON TIME DELAY
maximum switching voltage
250 V ACDC
supply voltage limits
20.4..264 V ACDC
power consumption in W
<= 3 W DC
width
35 MM
output contacts
1 OC
contacts material
CADMIUM FREE
nominal output current
5 A
delay at power up
0.05 S
hysteresis
5 OF THRESHOLD
measurement accuracy
+ -10 PT OF THE FULL SCALE VL
repeat accuracy
+- 0.5 FOR INPUT AND MEASUREMENT CIRCUIT
measurement error
+- 0.1 C WITH TEMPERATURE VARIATION
input frequency
0.0017...20 HZ
response time
15 MS MAX ON CROSSING THE THRESHOLD
polarity
REVERSABLE POL ON DC SUPPLY
threshold setting
10..100 PT
supply voltage for sensor
11.5...12.5 V
supply current for sensors
40 MA FOR < 24 V AC AT 25 DC
impulse duration
>= 5 MS HIGH STATE
input compatibility
3-WIRE SENSOR E1 PNP OR NPN 12 V 50 MA
marking
CE 73 23 EEC
insulation resistance
> 500 MOHM AT 500 V DC BETWEEN SUPPLY AND RELAY OUTPUT CONFORMING TO IEC 60255-5
[Ui] rated insulation voltage
250 V CONFORMING TO IEC 60664-1
operating voltage tolerance
- 15 + 10 UN
supply frequency
50 60 HZ + - 10 PT
operating position
ANY POSITION WITHOUT DERATING
connections - terminals
screw terminals 1 x 0.5...1 x 4 mm² - AWG 20...AWG 11, solid cable without cable end
SELF-EXTINGUISHING PLASTIC
status LED
1 LED GREEN FOR POWER ON
mounting support
35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL CONFORMING TO ENIEC 60715