• RSB1A120F7 - interface plug-in relay - Zelio RSB - 1 C/O - 120 V AC - 12 A, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
ZELIO RELAY
series name
INTERFACE RELAY
product or component type
PLUG-IN RELAY
device short name
RSB
contacts type and composition
1 CO
contact operation
STANDARD
[Uc] control circuit voltage
120 V AC
[Ithe] conventional enclosed thermal current
12 A AT -40...40 DC
status LED
WITHOUT
control type
WITHOUT PUSHBUTTON
sale per indivisible quantity
10
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
shape of pin
FLAT PCB TYPE
average coil resistance
8360 Ohm (AC) at 20 °C +/- 10 %
[Ue] rated operational voltage
96...180 V, 50/60 Hz AC
[Ui] rated insulation voltage
400 V CONFORMING TO ENIEC 60947
[Uimp] rated impulse withstand voltage
3.6 KV CONFORMING TO IEC 61000-4-5
contacts material
SILVER ALLOY AGNI
[Ie] rated operational current
12 A NO AC-1DC-1 CONFORMING TO IEC
minimum switching current
100 MA
maximum switching voltage
250 V DC CONFORMING TO IEC
minimum switching voltage
5 V
maximum switching capacity
3000 VA/336 W
resistive rated load
12 A AT 250 V AC
minimum switching capacity
500 mW at 100 mA / 5 V
operating rate
<= 600 CYCLESHOUR UNDER LOAD
mechanical durability
10000000 CYCLES
electrical durability
100000 cycles (12 A at 250 V, AC-1) NO