RSB1A120F7S - interface plug-in relay - Zelio RSB - 1 C/O - 120 V AC - 12 A - with socket, Schneider Electric
- Product Code: RSB1A120F7S
[Uc] control circuit voltage
120 V AC
[Ithe] conventional enclosed thermal current
12 A AT -40...40 DC
shape of pin
FLAT
average coil resistance
10200 OHM AC AT 20 DC +- 15
[Ue] rated operational voltage
102...144 V, 60 Hz AC
[Ui] rated insulation voltage
400 V CONFORMING TO ENIEC 60947
[Ie] rated operational current
12 A NO AC-1DC-1 CONFORMING TO IEC
minimum switching current
5 MA
maximum switching voltage
300 V DC
minimum switching voltage
5 V
maximum switching capacity
3000 VA AC
resistive rated load
12 A AT 250 V AC
minimum switching capacity
300 mW at 5 mA
mechanical durability
30000000 CYCLES
electrical durability
100000 cycles (12 A at 250 V, AC-1) NO
operating time
10 MS BETWEEN COIL DE-ENERGISATION AND MAKING OF THE OFF-DELAY CONTACT
marking
CE
average coil consumption
0.75 VA AC at 60 Hz