• 170ADO35000 - discrete output module Modicon Momentum - 32 O solid state, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
MODICON MOMENTUM AUTO PLATFORM
product or component type
DISCRETE OUTPUT BASE DC
group of channels
2 GROUPS OF 16 OUTPUTS
discrete output number
32
discrete output type
SOLID STATE SWITCH
discrete output voltage
24 V DC
current per channel
<= 0.5 A
short-circuit protection
OUTPUTS ELECTRONICALLY PROTECTED
protective treatment
TC
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
[Ue] rated operational voltage
24 V DC
discrete output current
16 A PER MODULE
leakage current
< 1 MA 24 V DC
surge current
5 A 1 MS
voltage drop
< 0.5 V 0.5 A AT STATE 1
output overload protection
O P ELECTRONICALLY PROTECTED
response time
0.1 MS FROM STATE 0 TO STATE 1
isolation between channels and bus
500 V AC
power dissipation
6 W TYPICAL
marking
CE
local signalling
32 LEDS CHANNEL STATUS
current consumption
250 MA 24 V DC
terminals description PLC n°1
1OUT DIS HASH 1
terminals description PLC n°2
1OUT DIS HASH 17
depth
47.5 MM
height
141.5 MM
width
125 MM