• 48952 - circuit breaker Compact NS630bLB - 630 A - 3 poles - without trip unit, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
MAIN CHARACTERISTICS
range
COMPACT
range of product
NS630B..1600
product name
COMPACT NS
product or component type
BASIC FRAME
device short name
COMPACT NS630BLB
device application
DISTRIBUTION
circuit breaker name
COMPACT NS630BLB
poles description
3P
network type
AC
breaking capacity code
LB
suitability for isolation
YES CONFORMING TO IEC 60947-2
utilisation category
A
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
network frequency
50 60 HZ
control type
ROTARY HANDLE
mounting mode
FIXED
(In) rated current up to 65 °C
630 A 50 DC
[Ui] rated insulation voltage
800 V AC 5060 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2
[Uimp] rated impulse withstand voltage
8 KV CONFORMING TO IEC 60947-2
[Ue] rated operational voltage
690 V AC 5060 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2
breaking capacity
ICU 100 KA AT 525 V AC 5060 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2
[Ics] rated service breaking capacity
ICS 100 KA CONFORMING TO EN 60947-2
protection type
WITHOUT PROTECTION
mechanical durability
10000 CYCLES CONFORMING TO IEC 60947-2
electrical durability
2000 CYCLES 690 V IN CONFORMING TO IEC 60947-2
height
327 MM
width
210 MM
depth
147 MM