• ATS48C11Q - soft starter for asynchronous motor - ATS48 - 100 A - 230..415 V - 22..90 KW, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
ALTISTART 48
product or component type
SOFT STARTER
product destination
ASYNCHRONOUS MOTORS
product specific application
HEAVY DUTY INDUSTRY AND PUMPS
device short name
ATS48
power supply voltage
230...415 V - 15...10
motor power kW
55 KW AT 230 V CONNECTION TO THE MOTOR DELTA TERMINALS FOR STANDARD APPLICATIONS
power dissipation in W
FOR SEVERE APPLICATIONS 252 W
utilisation category
AC-53A
type of start
ST W TQ CTRL CRRT LMD TO 5 IN
Icl nominal current
110 A CONNECTION IN THE MOTOR SUPPLY LINE FOR STANDARD APPLICATIONS
IP degree of protection
IP20
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
assembly style
WITH HEATSINK
function available
EXTERNAL BYPASS OPTIONAL
power supply voltage limits
195...456 V
power supply frequency
50..60 HZ - 5..5
power supply frequency limits
47.5..63 HZ
device connection
IN THE MOTOR SUPPLY LINE
factory setting current
100 A
[Uc] control circuit voltage
220 - 15 TO 415 + 10 5060 HZ
control circuit consumption
30 W
discrete output number
2
discrete output type
LO1 LOGIC OUTPUT 0 V COMMON CONFIGURABLE
output absolute accuracy precision
+ - 5 PT
minimum switching current
RELAY OUTPUTS 10 MA AT 6 V DC
maximum switching current
LOGIC OUTPUT 0.2 A AT 30 V DC
discrete input number
5
discrete input type
PTC 750 OHM AT 25 DC
discrete input voltage
24 V <= 30 V
discrete input logic
POSITIVE LOGIC STOP RUN LI3 LI4 STATE 0 < 5 V AND <= 2 MA STATE 1 > 11 V AND >= 5 MA
starting current
ADJUSTABLE 0.4..1.3 ICL
analogue output type
AO CURRENT OUTPUT 0-20 MA OR 4-20 MA <= 500 OHM
communication port protocol
MODBUS
connector type
1 RJ45
communication data link
SERIAL
physical interface
RS485 MULTIDROP
transmission rate
4800 9600 OR 19200 BPS
max nodes number
31
protection type
PHASE FAILURE LINE
marking
CE
type of cooling
FORCED CONVECTION
operating position
VERTICAL + -10 DEGREE
height
290 MM
width
190 MM
depth
235 MM