• ATS48M10Y - soft starter for asynchronous motor - ATS48 - 954 A - 208..690 V - 250..900 KW, Schneider Electric
power supply voltage
208...690 V - 15...10
motor power kW
220 KW AT 230 V FOR SEVERE APPLICATIONS
motor power hp
1000 HP AT 575 V FOR STANDARD APPLICATIONS
power dissipation in W
FOR STANDARD APPLICATIONS 2225 W
Icl nominal current
790 A FOR STANDARD APPLICATIONS
IP degree of protection
IP00
power supply voltage limits
177...759 V
factory setting current
954 A
[Uc] control circuit voltage
110 - 15 TO 230 + 10 5060 HZ
control circuit consumption
80 W
discrete output type
LO1 LOGIC OUTPUT 0 V COMMON CONFIGURABLE
minimum switching current
RELAY OUTPUTS 10 MA AT 6 V DC
maximum switching current
LOGIC OUTPUT 0.2 A AT 30 V DC
discrete input type
PTC 750 OHM AT 25 DC
discrete input voltage
24 V <= 30 V
discrete input logic
POSITIVE LOGIC STOP RUN LI3 LI4 STATE 0 < 5 V AND <= 2 MA STATE 1 > 11 V AND >= 5 MA
analogue output type
AO CURRENT OUTPUT 0-20 MA OR 4-20 MA <= 500 OHM
height
890 MM
width
770 MM
depth
315 MM