• ATV12P037M2 - variable speed drive ATV12 - 0.37kW - 0.55hp - 200..240V - 1ph - on base plate, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
ALTIVAR 12
product or component type
VARIABLE SPEED DRIVE
product destination
ASYNCHRONOUS MOTORS
product specific application
SIMPLE MACHINE
assembly style
ON BASE PLATE
component name
ATV12
quantity per set
SET OF 1
EMC filter
INTEGRATED
built-in fan
WITHOUT
network number of phases
1 PHASE
[Us] rated supply voltage
200...240 V - 15...10 %
motor power kW
0.37 KW
motor power hp
0.55 HP
communication port protocol
MODBUS
line current
5.9 A 200 V
speed range
1..20
transient overtorque
150...170 OF NOMINAL MOTOR TORQUE DEPENDING ON DRIVE RATING AND TYPE OF MOTOR
asynchronous motor control profile
QUADRATIC VOLTAGE FREQ RATIO
IP degree of protection
IP20 WITHOUT BLANKING PLATE ON UPPER PART
noise level
0 DB
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
supply frequency
50/60 Hz +/- 5 %
connector type
1 RJ45 MODBUS ON FRONT FACE
physical interface
2-WIRE RS 485 MODBUS
transmission frame
RTU MODBUS
transmission rate
4800 BITS
number of addresses
1..247 MODBUS
communication service
READ HOLDING REGISTERS 03 29 WORDS
prospective line Isc
<= 1 KA
continuous output current
2.4 A 4 KHZ
maximum transient current
3.6 A 60 S
speed drive output frequency
0.5...400 HZ
nominal switching frequency
4 KHZ
switching frequency
2..16 KHZ ADJUSTABLE
braking torque
up to 70 % of nominal motor torque without braking resistor
motor slip compensation
ADJUSTABLE
output voltage
200...240 V 3 PHASES
electrical connection
TERMINAL 3.5 MM AWG 12 L1 L2 L3 U V W PA PC
tightening torque
0.8 N.M
insulation
ELEC BTWN POWER AND CONTROL
supply
INTERNAL SUPPLY FOR REFERENCE POTENTIOMETER 5 V DC 4.75...5.25 V 10 MA OVERLOAD AND SHORT-CIRCUIT PROTECTION
analogue input number
1
analogue input type
CONFIGURABLE CURRENT AI1 0...20 MA 250 OHM
discrete input number
4
discrete input type
PROGRAMMABLE LI1...LI4 24 V 18...30 V
discrete input logic
NEGATIVE LOGIC SINK > 16 V < 10 V 3.5 KOHM
sampling duration
20 MS + - 1 MS LOGIC INPUT
linearity error
+- 0.3 OF MAXIMUM VALUE ANALOGUE INPUT
analogue output number
1
analogue output type
SOFTWARE-CONFIGURABLE VOLTAGE AO1 0...10 V 470 OHM 8 BITS
discrete output number
2
discrete output type
LOGIC OUTPUT LO+ LO-
minimum switching current
5 MA 24 V DC LOGIC RELAY
maximum switching current
2 A 250 V AC INDUCTIVE COS PHI = 0.4 LR = 7 MS LOGIC RELAY
acceleration and deceleration ramps
LINEAR FROM 0 TO 999.9 S
braking to standstill
BY DC INJECTION <= 30 S
protection type
LINE SUPPLY OVERVOLTAGE
frequency resolution
CONVERTER AD 10 BITS ANALOG INPUT
time constant
20 MS +- 1 MS FOR REFERENCE CHANGE
marking
CE
operating position
VERTICAL + -10 DEGREE
height
143 MM
width
72 MM
depth
102.2 MM