• ATV212HD30N4 - variable speed drive ATV212 - 30kW - 40hp - 480V - 3ph - EMC - IP21, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
ALTIVAR 212
product or component type
VARIABLE SPEED DRIVE
device short name
ATV212
product destination
ASYNCHRONOUS MOTORS
product specific application
PUMPS AND FANS IN HVAC
assembly style
WITH HEATSINK
network number of phases
3 PHASES
motor power kW
30 KW
motor power hp
40 HP
[Us] rated supply voltage
380...480 V - 15...10
supply voltage limits
323...528 V
supply frequency
50..60 HZ - 5..5
network frequency
47.5..63 HZ
EMC filter
CLASS C2 EMC FILTER INTEGRATED
line current
44.7 A 480 V
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
apparent power
44.6 KVA 380 V
prospective line Isc
22 KA
continuous output current
58.5 A 380 V
maximum transient current
64.4 A 60 S
speed drive output frequency
0.5...200 HZ
nominal switching frequency
8 KHZ
switching frequency
6..16 KHZ ADJUSTABLE
speed range
1..10
speed accuracy
+- 10 OF NOMINAL SLIP 0.2 TN TO TN
torque accuracy
+ -15 PT
transient overtorque
120 OF NOMINAL MOTOR TORQUE +- 10 60 S
asynchronous motor control profile
VOLTAGE FREQUENCY RATIO 2 PTS
regulation loop
ADJUSTABLE PI REGULATOR
motor slip compensation
ADJUSTABLE
local signalling
1 LED RED DC BUS ENERGIZED
output voltage
<= POWER SUPPLY VOLTAGE
isolation
ELEC BETWEEN POWER AND CONTROL
type of cable
IEC CABLE WITHOUT MOUNTING KIT 1 45 C COPPER 90 C XLPEEPR
electrical connection
TERMINAL 2.5 MM AWG 14 VIA VIB FM FLA FLB FLC RY RC F R RES
tightening torque
0.6 N.M VIA VIB FM FLA FLB FLC RY RC F R RES
supply
INTERNAL SUPPLY FOR REFERENCE POTENTIOMETER 1 TO 10 KOHM 10.5 V DC +- 5 <= 10 A OVERLOAD AND SHORT-CIRCUIT PROTECTION
analogue input number
2
analogue input type
SWITCH-CONFIGURABLE VOLTAGE VIA 0...10 V DC 24 V MAX 30000 OHM 10 BITS
sampling duration
2 MS +- 0.5 MS F DISCRETE
response time
2 MS +- 0.5 MS FM ANALOG
accuracy
+- 0.6 VIA FOR A TEMPERATURE VARIATION 60 C
linearity error
+- 0.15 OF MAXIMUM VALUE INPUT VIA
analogue output number
1
analogue output type
SWITCH-CONFIGURABLE VOLTAGE FM 0...10 V DC 7620 OHM 10 BITS
discrete output number
2
discrete output type
CONFIGURABLE RELAY LOGIC FLA FLC NO 100000 CYCLES
minimum switching current
3 MA 24 V DC CONFIGURABLE RELAY LOGIC
maximum switching current
5 A 250 V AC RESISTIVE COS PHI = 1 LR = 0 MS FL R
discrete input type
PROGRAMMABLE F 24 V DC LEVEL 1 PLC 4700 OHM
discrete input logic
POSITIVE LOGIC SOURCE F R RES <= 5 V >= 11 V
acceleration and deceleration ramps
AUTOMATIC BASED ON THE LOAD
braking to standstill
BY DC INJECTION
protection type
OVERHEATING PROTECTION DRIVE
dielectric strength
3535 V DC BETWEEN EARTH AND POWER TERMINALS
insulation resistance
>= 1 MOHM 500 V DC FOR 1 MINUTE
frequency resolution
0.1 HZ DISPLAY UNIT
communication port protocol
APOGEE FLN
connector type
1 RJ45
physical interface
2-WIRE RS 485
transmission frame
RTU
transmission rate
9600 BPS OR 19200 BPS
data format
8 BITS 1 SP ODD EV NO CONF PRT
type of polarization
NO IMPEDANCE
number of addresses
communication service
MONITORING INHIBITABLE
option card
COMMUNICATION CARD LONWORKS
operating position
VERTICAL + -10 DEGREE
width
240 MM
height
420 MM
depth
214 MM
product weight
26.4 KG
power dissipation in W
847 W