• ATV212W075N4 - variable speed drive ATV212 - 0.75kW - 1hp - 480V - 3ph - EMC class C2 - IP55, Schneider Electric
motor power kW
0.75 KW
motor power hp
1 HP
line current
1.4 A 480 V
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
apparent power
1.6 KVA 380 V
prospective line Isc
5 KA
continuous output current
2.2 A 380 V
maximum transient current
2.4 A 60 S
nominal switching frequency
12 KHZ
electrical connection
TERMINAL 2.5 MM AWG 14 VIA VIB FM FLA FLB FLC RY RC F R RES
tightening torque
1.3 N.M 11.5 LB.IN L1R L2S L3T
supply
INTERNAL SUPPLY FOR REFERENCE POTENTIOMETER 1 TO 10 KOHM 10.5 V DC +- 5 <= 10 A OVERLOAD AND SHORT-CIRCUIT PROTECTION
analogue input type
SWITCH-CONFIGURABLE VOLTAGE VIA 0...10 V DC 24 V MAX 30000 OHM 10 BITS
analogue output type
SWITCH-CONFIGURABLE VOLTAGE FM 0...10 V DC 7620 OHM 10 BITS
minimum switching current
3 MA 24 V DC CONFIGURABLE RELAY LOGIC
maximum switching current
5 A 250 V AC RESISTIVE COS PHI = 1 LR = 0 MS FL R
discrete input type
PROGRAMMABLE F 24 V DC LEVEL 1 PLC 4700 OHM
discrete input logic
POSITIVE LOGIC SOURCE F R RES <= 5 V >= 11 V
dielectric strength
3535 V DC BETWEEN EARTH AND POWER TERMINALS
insulation resistance
>= 1 MOHM 500 V DC FOR 1 MINUTE
width
215 MM
height
297 MM
depth
192 MM