BLRCS042A050B48 - EasyCan Capacitor - 4.2/5 kvar - 480 V - 50/60Hz, Schneider Electric
- Product Code: BLRCS042A050B48
- Brand: Schneider Electric
- Availability: To be confirmed
- On Request Ex Tax:
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
EASYCAN
product or component type
CAPACITORS
network frequency
50 60 HZ
series name
EASYCAN
network harmonic content
<= 10 PT
Electrical parameters
480 V - 50 Hz : 4.2 kvar
maximum permissible voltage
1.1 X UN 8 HOURS OVER 24 HOURS
continuous overcurrent capacity
1.5 X IN
rated voltage
480 V AC 5060 HZ
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
dielectric losses
< 0.2 WKVAR
power losses
< 0.5 WKVAR
capacitance tolerance
- 5 PT TO 10 PT
voltage test
2.15 X UN AC BETWEEN TERMINALS FOR 10 S
inrush current
200 X IN
switching operation per year
<= 5000
service life in hours
<= 100000 H
dielectric material
METALLIZED POLYPROPYLENE FILM WITH ZNAL ALLOY
impregnation material
NON-PCB SOFT PUR RESIN
type of installation
INDOOR INSTALLATION
connections - terminals
DOUBLE FASTON TERMINAL
mounting mode
VERTICAL
diameter
50 MM
height
245 MM