• BMH2052P16A2A - servo motor BMH - 62.5 Nm - 3800 rpm - keyed shaft - without brake - IP54, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
product or component type
SERVO MOTOR
device short name
BMH
maximum mechanical speed
3800 RPM
continuous stall torque
62.5 N.M FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
peak stall torque
170 N.M FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
nominal output power
6500 W FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
nominal torque
41.6 N.M FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
nominal speed
1500 RPM FOR LXM32.D72N4 24 A AT 400 V THREE PHASE
product compatibility
LXM32.D72N4 AT 400...480 V THREE PHASE
shaft end
KEYED
IP degree of protection
IP54 STANDARD
speed feedback resolution
32768 POINTS TURN
holding brake
WITHOUT
mounting support
INTERNATIONAL STANDARD FLANGE
electrical connection
ROTATABLE RIGHT-ANGLED CONNS
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
range compatibility
LEXIUM 32
[Us] rated supply voltage
480 V
network number of phases
THREE PHASE
continuous stall current
24.2 A
continuous power
7.85 W
maximum current Irms
72 A FOR LXM32.D72N4
maximum permanent current
96.8 A
second shaft
WITHOUT SECOND SHAFT END
shaft diameter
38 MM
shaft length
80 MM
key width
70 MM
feedback type
SINGLE TURN SINCOS HIPERFACE
motor flange size
205 MM
number of motor stacks
2
torque constant
2.6 N.MA AT 120 DC
back emf constant
161 VKRPM AT 120 DC
number of motor poles
10
rotor inertia
129 KG.CM
stator resistance
0.3 OHM AT 20 DC
stator inductance
5.6 MH AT 20 DC
stator electrical time constant
18.7 MS AT 20 DC
maximum radial force Fr
4200 N AT 1000 RPM
maximum axial force Fa
0.2 X FR
type of cooling
NATURAL CONVECTION
length
405 MM
centring collar diameter
180 MM
centring collar depth
4 MM
number of mounting holes
4
mounting holes diameter
14 MM
circle diameter of the mounting holes
215 MM