• EZC100H1100 - circuit breaker Easypact EZC100H - TMD - 100 A - 1 pole 1d, Schneider Electric
device short name
EASYPACT EZC100H
circuit breaker name
EASYPACT EZC100H
poles description
1P
protected poles description
1T
[In] rated current
100 A 40 DC
[Ui] rated insulation voltage
690 V AC 5060 HZ CONFORMING TO IEC 60947-2
[Ue] rated operational voltage
125 V DC CONFORMING TO IEC 60947-2
breaking capacity code
H
breaking capacity
10 KA ICU AT 125 V DC 1P CONFORMING TO IEC 60947-2
[Ics] rated service breaking capacity
ICS 5 KA 125 V DC CONFORMING TO IEC 60947-2
trip unit rating
100 A 50 DC
protection type
OVERLOAD PROTECTION
pollution degree
3 CONFORMING TO IEC 60664-1
mechanical durability
8500 CYCLES
electrical durability
category A : 1500 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
connection pitch
25 MM
earth-leakage protection
WITHOUT
height
130 MM
width
25 MM
depth
60 MM