• K10C003QCH - cam stepping switch - 1 pole - 45° - 10 A - for Ø 16 or 22 mm, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
HARMONY K
product or component type
COMPLETE CAM SWITCH
component name
K10
[Ith] conventional free air thermal current
10 A
product mounting
FRONT MOUNTING
fixing mode
DM 16 OR 22 MM HOLE
cam switch head type
WITH FRONT PLATE 30 X 30 MM
type of operator
BLACK HANDLE
rotary handle padlocking
WITHOUT
presentation of legend
WITH METALLIC LEGEND 0 - 1 - 2 - 3 BLACK MARKING
cam switch function
STEPPING SWITCH
return
WITHOUT
off position
WITH
poles description
1P
switching positions
RIGHT 270 D -315 D -0 D -45 D
IP degree of protection
IP20 CONTACT BLOCK
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
number of steps
3
switching angle
45
[Ui] rated insulation voltage
440 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO IEC 60947-1
rated operational power in W
370 W AC-23A / 110/120 V 1 phase
rated power in hp
0.33 HP AC AT 110120 V 1 PHASE
[Ie] rated operational current AC
10 A AT 400 V AC-1
[Ie] rated operational current DC
10 A AT 24 V RESISTIVE LOAD
electrical durability
100000000 CYCLES
short-circuit protection
10 A BY CARTRIDGE FUSE TYPE GG
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 KV CONFORMING TO IEC 60947-1
contact operation
SLOW-BREAK
electrical connection
CAPTIVE SCREW CLAMP TERMINALS 2 X 1.5 MM
mechanical durability
1000000 CYCLES
CAD overall width
30 MM
CAD overall height
30 MM
CAD overall depth
88 MM