• K10F003MCH - cam ammeter switch - 3L-N - 90° - 10 A - for Ø 16 or 22 mm, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
HARMONY K
product or component type
COMPLETE CAM SWITCH
component name
K10
[Ith] conventional free air thermal current
10 A
product mounting
FRONT MOUNTING
fixing mode
DM 16 OR 22 MM HOLE
cam switch head type
WITH FRONT PLATE 30 X 30 MM
type of operator
BLACK HANDLE
rotary handle padlocking
WITHOUT
presentation of legend
WITH METALLIC LEGEND 0 - 1 - 2 - 3 BLACK MARKING
cam switch function
AMMETER SWITCH
return
WITHOUT
type of measurement
FOR 3 CIRCUITS
off position
WITH
switching positions
RIGHT 0 D -90 D -180 D -270 D
IP degree of protection
IP20 CONTACT BLOCK
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
switching angle
90
[Ui] rated insulation voltage
440 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO IEC 60947-1
rated operational power in W
1800 W AC-23A / 220/240 V 3 phases
rated power in hp
1 HP AC AT 220240 V 3 PHASES
[Ie] rated operational current AC
10 A AT 400 V AC-1
[Ie] rated operational current DC
10 A AT 24 V RESISTIVE LOAD
electrical durability
100000000 CYCLES
short-circuit protection
10 A BY CARTRIDGE FUSE TYPE GG
[Uimp] rated impulse withstand voltage
4 KV CONFORMING TO IEC 60947-1
contact operation
SLOW-BREAK
electrical connection
CAPTIVE SCREW CLAMP TERMINALS 2 X 1.5 MM
mechanical durability
1000000 CYCLES
CAD overall width
30 MM
CAD overall height
30 MM
CAD overall depth
100 MM