• K50D004HP - cam switch - 4-pole - 90° - 50 A - screw mounting, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
50 A
product mounting
FRONT MOUNTING
cam switch head type
WITH FRONT PLATE 64 X 64 MM
presentation of legend
WITH METALLIC LEGEND OFF-ON BLACK MARKING
cam switch function
SWITCH
poles description
4P
switching positions
RIGHT 0 D - 90 D
switching angle
90
[Ui] rated insulation voltage
690 V DEGREE OF POLLUTION 3 CONFORMING TO EN 60947-1
short-circuit current
5000 A
short-circuit protection
63 A BY CARTRIDGE FUSE TYPE GG
electrical connection
CAPTIVE SCREW CLAMP TERMINALS FLEXIBLE 2 X 6 MM
switching capacity in mA
15000 MA DC AT 120 V 2 CONTACTS FOR INDUCTIVE LOAD T = 50 MS
CAD overall width
64 MM
CAD overall height
64 MM
CAD overall depth
103 MM