• KBC16DCB226 - Canalis - tap-off unit - 16 A - fixed polarity without protection - blue, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
CANALIS
range
CANALIS
product or component type
TAP-OFF UNIT
device short name
KBC
product compatibility
KBA
device application
LIGHTING
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
[Ue] rated operational voltage
230..240 V
[Ui] rated insulation voltage
690 V
[Ie] rated operational current
16 A AT 35 DC
network frequency
50 60 HZ
protection type
WITHOUT PROTECTION
busbar trunking polarity
L2+N2+L3+N3+PE
tap-off unit polarity
L2+N2
tap-off unit connector type
WITH FIXED POLARITY
tap-off lock colour
BLUE
standards
EN IEC 60439 2
width
168 MM
depth
33 MM
height
53 MM