• LC2F115M7 - TeSys F reversing contactor - 3P(3 NO) AC-3 <= 440 V 115 A 220 V AC 40...400 Hz, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
TESYS F
range
TESYS
product name
TESYS F
product or component type
REVERSING CONTACTOR
device short name
LC2F
contactor application
MOTOR CONTROL
utilisation category
AC-1
device presentation
PREASSEMBLED W RVSNG POWER BSB
poles description
3P
power pole contact composition
3 NO
[Ue] rated operational voltage
<= 1000 V AC 5060 HZ
[Ie] rated operational current
115 A <= 40 C AT <= 440 V AC AC-3
motor power kW
55 KW AT 380...400 V AC 5060 HZ
control circuit type
AC 40..400 HZ
[Uc] control circuit voltage
220 V AC 40..400 HZ
[Uimp] rated impulse withstand voltage
8 KV
overvoltage category
III
[Ith] conventional free air thermal current
200 A AT <= 40 DC
Irms rated making capacity
1150 A AC CONFORMING TO IEC 60947-4-1
rated breaking capacity
920 A CONFORMING TO IEC 60947-4-1
[Icw] rated short-time withstand current
1100 A <= 40 DC 10 S
associated fuse rating
125 A AM AT <= 440 V
average impedance
0.37 MOHM AT 50 HZ - ITH 200 A
[Ui] rated insulation voltage
1000 V CONFORMING TO IEC 60947-4-1
power dissipation per pole
5 W : AC-3
interlocking type
MECHANICAL
mounting support
PLATE
standards
EN 60947-1
product certifications
ABS
connections - terminals
power circuit : lugs-ring terminals 1 cable(s) 95 mm²