• LC3D115F7A64 - TeSys D - star delta starter - 3 x 3P (3 NO) - 115 A - 110 V AC coil, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
TESYS D
range
TESYS
product name
TESYS D
product or component type
STAR DELTA STARTER
device short name
LC3D
contactor application
MOTOR CONTROL
utilisation category
AC-3
device presentation
PRE-WIRED
poles description
3 X 3P
power pole contact composition
3 X 3 NO
[Ue] rated operational voltage
<= 690 V AC 25...400 HZ FOR POWER CIRCUIT
[Ie] rated operational current
115 A <= 60 C AC AC-3 FOR POWER CIRCUIT AT <= 440 V
motor power kW
110 KW AT 380400 V AC 5060 HZ
control circuit type
AC 5060 HZ
[Uc] control circuit voltage
NO RENDITION
auxiliary contact composition
1 NC FOR KM2 LINE CONTACTOR
[Uimp] rated impulse withstand voltage
8 KV CONFORMING TO IEC 60947
overvoltage category
III
[Ui] rated insulation voltage
600 V CERTIFICATIONS CSA POWER CIRCUIT
electrical durability
0.95 MCYCLES 115 A AC-3 <= 440 V
interlocking type
MECHANICAL
mounting support
PLATE
standards
EN 60947-4-1
product certifications
BV
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
connections - terminals
CONNECTOR FOR POWER CIRCUIT 1 10...120 MM FLEXIBLE WITHOUT CABLE END
tightening torque
12 N.M FOR POWER CIRCUIT CONNECTOR FLAT 6...8 MM
mechanical durability
8 MCYCLES
operating rate
30 CYCH AT <= 60 C
starting time
30 S
coil technology
W O BUILT-IN SPSR MODULE
control circuit voltage limits
0.3...0.5 UC AT 55 C DROP-OUT 5060 HZ
inrush power in VA
280...350 VA AT 20 C 0.8 60 HZ
hold-in power consumption in VA
2...18 VA AT 20 C 0.3 60 HZ
heat dissipation
3..8 W AT 5060 HZ
auxiliary contacts type
MECHANICALLY LINKED CONFORMING TO IEC 60947-5-1 3 X 1 NO + 1 NC
signalling circuit frequency
25..400 HZ
minimum switching current
FOR SIGNALLING CIRCUIT
minimum switching voltage
17 V FOR SIGNALLING CIRCUIT
non-overlap time
1.5 ms on de-energisation between NC and NO contact
width
450 MM
height
555 MM
depth
205 MM