• LC3D12AP7 - TeSys D - star delta starter - 3 x 3P (3 NO) - 12 A - 230 V AC coil, Schneider Electric
[Ue] rated operational voltage
<= 690 V AC 25...400 HZ FOR POWER CIRCUIT
[Ie] rated operational current
12 A <= 60 C AC AC-3 FOR POWER CIRCUIT AT <= 440 V
motor power kW
11 KW AT 380400 V AC 5060 HZ
auxiliary contact composition
1 NC FOR KM1 STAR CONTACTOR
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 KV CONFORMING TO IEC 60947
[Ui] rated insulation voltage
690 V CONFORMING TO IEC 60947-4-1 POWER CIRCUIT
electrical durability
2 MCYCLES 12 A AC-3 <= 440 V
safety cover
PROTECTIVE COVER
interlocking type
MECHANICAL
connections - terminals
SCREW CLAMP TERMINALS FOR POWER CIRCUIT 1 1...4 MM FLEXIBLE WITHOUT CABLE END
tightening torque
1.7 N.M FOR POWER CIRCUIT SCREW CLAMP TERMINALS FLAT 6 MM
mechanical durability
15 MCYCLES
control circuit voltage limits
0.3...0.6 UC AT 60 C DROP-OUT 5060 HZ
inrush power in VA
70 VA AT 20 C 0.75 60 HZ
hold-in power consumption in VA
7.5 VA AT 20 C 0.3 60 HZ
heat dissipation
2..3 W AT 5060 HZ
minimum switching current
5 MA FOR SIGNALLING CIRCUIT
minimum switching voltage
17 V FOR SIGNALLING CIRCUIT
width
143 MM
height
124 MM
depth
143 MM
product weight
1.53 KG
motor power range
4...6 KW 200...240 V 3 PHASES
motor starter type
STAR DELTA STARTER
contactor coil voltage
230 V AC STANDARD