• LC3D150M7A64 - TeSys D - star delta starter - 3 x 3P (3 NO) - 150 A - 220 V AC coil, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
[Ue] rated operational voltage
<= 690 V AC 25...400 HZ FOR POWER CIRCUIT
[Ie] rated operational current
150 A <= 60 C AC AC-3 FOR POWER CIRCUIT AT <= 440 V
motor power kW
132 KW AT 380400 V AC 5060 HZ
auxiliary contact composition
1 NC FOR KM1 STAR CONTACTOR
[Uimp] rated impulse withstand voltage
8 KV CONFORMING TO IEC 60947
[Ui] rated insulation voltage
600 V CERTIFICATIONS CSA POWER CIRCUIT
electrical durability
0.85 MCYCLES 150 A AC-3 <= 440 V
interlocking type
MECHANICAL
connections - terminals
CONNECTOR FOR POWER CIRCUIT 1 10...120 MM FLEXIBLE WITHOUT CABLE END
tightening torque
12 N.M FOR POWER CIRCUIT CONNECTOR FLAT 6...8 MM
mechanical durability
8 MCYCLES
control circuit voltage limits
0.3...0.5 UC AT 55 C DROP-OUT 5060 HZ
inrush power in VA
280...350 VA AT 20 C 0.9 60 HZ
hold-in power consumption in VA
2...18 VA AT 20 C 0.9 60 HZ
heat dissipation
3..4.5 W AT 5060 HZ
minimum switching current
FOR SIGNALLING CIRCUIT
minimum switching voltage
17 V FOR SIGNALLING CIRCUIT
width
450 MM
height
555 MM
depth
205 MM