• LC7K0610M7 - TeSys K contactor - 3P - AC-3 <= 440 V 6 A - 1 NO aux. - 220...230 V AC coil, Schneider Electric
utilisation category
AC-3
[Ue] rated operational voltage
690 V AC 5060 HZ FOR POWER CIRCUIT
[Ie] rated operational current
6 A AT <= 440 V AC AC-3 FOR POWER CIRCUIT
motor power kW
1.5 KW AT 220...230 V AC 5060 HZ AC-3
auxiliary contact composition
1 NO
20 A AT <= 50 C FOR POWER CIRCUIT
Irms rated making capacity
110 A AC FOR POWER CIRCUIT CONFORMING TO NF C 63-110
rated breaking capacity
110 A AT 415 V CONFORMING TO IEC 60947
[Icw] rated short-time withstand current
90 A <= 50 C 1 S POWER CIRCUIT
associated fuse rating
25 A GG AT <= 440 V FOR POWER CIRCUIT
average impedance
3 MOHM AT 50 HZ - ITH 20 A FOR POWER CIRCUIT
[Ui] rated insulation voltage
600 V FOR POWER CIRCUIT CONFORMING TO UL 508
insulation resistance
> 10 MOHM FOR SIGNALLING CIRCUIT
heat dissipation
3 W
auxiliary contacts type
TYPE INSTANTANEOUS 1 NO
minimum switching current
5 MA FOR SIGNALLING CIRCUIT
minimum switching voltage
17 V FOR SIGNALLING CIRCUIT
non overlap distance
0.5 MM
electrical durability
1.3 MCYCLES 6 A AC-3 AT UE <= 440 V
depth
57 MM