• LE1D50AP7 - TeSys LE - enclosed DOL starter - 50 A - 230 V AC coil, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range
TESYS
product name
TESYS LE
device short name
LE1D
product or component type
ENCLOSED DOL STARTER
device application
STANDARD
utilisation category
AC-3
device composition
thermal overload relay to be ordered separately
control type
push-button start green I
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
[Ie] rated operational current
50 A AC-3
motor power kW
15 KW AT 220230 V AC 5060 HZ
[Ithe] conventional enclosed thermal current
50 A
[Uc] control circuit voltage
230 V AC 5060 HZ
cable entry number
1 CABLE ENTRY ISO32 TOP
width
200 MM
height
300 MM
depth
158.4 MM