• LE4D25P7 - TeSys LE - enclosed DOL starter - 25 A - 230 V AC coil, Schneider Electric
  • On Request Ex Tax:
MAIN CHARACTERISTICS
range
TESYS
product name
TESYS LE
device short name
LE4D
product or component type
ENCLOSED DOL STARTER
device application
STANDARD
material
POLYCARBONATE
utilisation category
AC-3
device composition
THERMAL OVERLOAD RELAY ORDERED SEPARATELY
[Ie] rated operational current
25 A AC-3
motor power kW
11 KW AT 380400 V AC 5060 HZ
[Uc] control circuit voltage
230 V AC 5060 HZ
[Ithe] conventional enclosed thermal current
25 A
associated fuse rating
25 A 10 X 38 MM AM
control type
push-button start green I
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
cable entry number
2 cable entry : ISO20 top
width
186 MM
height
330 MM
depth
175.5 MM