• LP1K0910MD - TeSys K contactor - 3P - AC-3 <= 440 V 9 A - 1 NO aux. - 220 V DC coil, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
TESYS K
range
TESYS
product or component type
CONTACTOR
product name
TESYS K
device short name
LP1K
device application
CONTROL
contactor application
MOTOR CONTROL
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
utilisation category
AC-1
poles description
3P
power pole contact composition
3 NO
[Ue] rated operational voltage
690 V AC 5060 HZ FOR POWER CIRCUIT
[Ie] rated operational current
20 A <= 50 C AT <= 440 V AC AC-1 FOR POWER CIRCUIT
control circuit type
DC STANDARD
[Uc] control circuit voltage
220 V DC
motor power kW
2.2 KW AT 220...230 V AC 5060 HZ AC-3
auxiliary contact composition
1 NO
[Uimp] rated impulse withstand voltage
8 KV
overvoltage category
III
[Ith] conventional free air thermal current
20 A AT <= 50 C FOR POWER CIRCUIT
Irms rated making capacity
110 A AC FOR POWER CIRCUIT CONFORMING TO NF C 63-110
rated breaking capacity
110 A AT 415 V CONFORMING TO IEC 60947
[Icw] rated short-time withstand current
90 A <= 50 C 1 S POWER CIRCUIT
associated fuse rating
25 A GG AT <= 440 V FOR POWER CIRCUIT
average impedance
3 MOHM AT 50 HZ - ITH 20 A FOR POWER CIRCUIT
[Ui] rated insulation voltage
600 V FOR POWER CIRCUIT CONFORMING TO UL 508
insulation resistance
> 10 MOHM FOR SIGNALLING CIRCUIT
inrush power in W
3 W AT 20 DC
hold-in power consumption in W
3 W AT 20 DC
heat dissipation
3 W
control circuit voltage limits
0.8...1.15 UC AT <= 50 C OPERATIONAL
connections - terminals
SCREW CLAMP TERMINALS 1 CABLES 1.5...4 MM - CABLE STIFFNESS SOLID
operating rate
3600 CYCH
auxiliary contacts type
TYPE INSTANTANEOUS 1 NO
minimum switching current
5 MA FOR SIGNALLING CIRCUIT
minimum switching voltage
17 V FOR SIGNALLING CIRCUIT
mounting support
PLATE
tightening torque
1.3 N.M - ON SCREW CLAMP TERMINALS - WITH SCREWDRIVER PHILIPS NO 2
operating time
30...40 MS COIL ENERGISATION AND NO CLOSING
safety reliability level
B10D = 1369863 CYCLES CONTACTOR WITH NOMINAL LOAD CONFORMING TO ENISO 13849-1
non overlap distance
0.5 MM
mechanical durability
10 MCYCLES
electrical durability
0.18 MCYCLES 20 A AC-1 AT UE <= 440 V
mechanical robustness
SHOCKS CONTACTOR CLOSED ON Z AXIS 15 GN FOR 11 MS IEC 60068-2-27
height
58 MM
width
45 MM
depth
57 MM