• LP2K0601ED - TeSys K reversing contactor - 3P - AC-3 <= 440 V 6 A - 1 NC - 48 V DC coil, Schneider Electric
MAIN CHARACTERISTICS
range of product
TESYS K
range
TESYS
product name
TESYS K
product or component type
REVERSING CONTACTOR
device short name
LP2K
device application
CONTROL
contactor application
MOTOR CONTROL
utilisation category
AC-3
device presentation
PREASSEMBLED W RVSNG POWER BSB
poles description
3P
power pole contact composition
3 NO
[Ue] rated operational voltage
690 V AC 5060 HZ FOR POWER CIRCUIT
[Ie] rated operational current
6 A AT <= 440 V AC AC-3 FOR POWER CIRCUIT
motor power kW
1.5 KW AT 220...230 V AC 5060 HZ
control circuit type
DC STANDARD
[Uc] control circuit voltage
48 V DC
auxiliary contact composition
1 NC
[Uimp] rated impulse withstand voltage
8 KV
overvoltage category
III
[Ith] conventional free air thermal current
20 A AT <= 50 C FOR POWER CIRCUIT
Irms rated making capacity
110 A AC FOR POWER CIRCUIT CONFORMING TO NF C 63-110
rated breaking capacity
110 A AT 415 V CONFORMING TO IEC 60947
[Icw] rated short-time withstand current
90 A <= 50 C 1 S POWER CIRCUIT
associated fuse rating
25 A GG AT <= 440 V FOR POWER CIRCUIT
average impedance
3 MOHM AT 50 HZ - ITH 20 A FOR POWER CIRCUIT
[Ui] rated insulation voltage
600 V FOR POWER CIRCUIT CONFORMING TO UL 508
electrical durability
1.3 MCYCLES 6 A AC-3 AT UE <= 440 V
interlocking type
MECHANICAL
mounting support
PLATE
standards
BS 5424
product certifications
CSA
connections - terminals
SCREW CLAMP TERMINALS 1 CABLES 1.5...4 MM - CABLE STIFFNESS SOLID
tightening torque
1.3 N.M - ON SCREW CLAMP TERMINALS - WITH SCREWDRIVER PHILIPS NO 2
operating time
30...40 MS COIL ENERGISATION AND NO CLOSING
safety reliability level
B10D = 1369863 CYCLES CONTACTOR WITH NOMINAL LOAD CONFORMING TO ENISO 13849-1
mechanical durability
5 MCYCLES
operating rate
3600 CYCH
COMPLEMETARY CHARACTERISTICS
control circuit voltage limits
0.8...1.15 UC AT <= 50 C OPERATIONAL
inrush power in W
3 W AT 20 DC
hold-in power consumption in W
3 W AT 20 DC
heat dissipation
3 W
auxiliary contacts type
TYPE INSTANTANEOUS 1 NC
minimum switching current
5 MA FOR SIGNALLING CIRCUIT
minimum switching voltage
17 V FOR SIGNALLING CIRCUIT
non overlap distance
0.5 MM
insulation resistance
> 10 MOHM FOR SIGNALLING CIRCUIT
compatibility code
LP2K
motor power range
0...0.5 KW 200...240 V 3 PHASES
motor starter type
REVERSING CONTACTOR
contactor coil voltage
48 V DC STANDARD